Reflexní terapie

Reflexní terapie (dále jen RT) je přibližně 5000 let stará metoda péče o zdraví. RT je diagnostická, terapeutická i preventivní metoda, která využívá tlaku na plosky částí těla. Nejčastěji nohou, ale známá je též RT rukou, obličeje i uší. Původním úkolem reflexní terapie byla prevence. Kromě preventivní funkce pomáhá řešit akutní i chronické problémy, lze ji využít jako doplněk jiné léčby nebo k urychlení rekonvalescence.
Myslím si, že skoro každý z nás si alespoň jednou v životě mačkal při zdravotních problémech nějakou část těla. Možná jsme vůbec nevěděli proč to děláme, ale ulevilo se nám.
V běžném životě může RT využívat každý z nás. Plosky jsou poměrně velké, a pokud je klientovi ukáže terapeut, může si je klient stimulovat sám. Tím je možné RT využívat denně a ne jen při návštěvě terapeuta. Výhodou je i to, že např. od akupunktury, je tato metoda neinvazivní – neporušuje povrch těla. Ovšem nejpřirozenější reflexní terapií je bosá chůze venku. Další možností je nasypat si do bedničky kameny a chodit po nich doma. Místo kamenů je možné využívat i nejrůznější masážní koberečky či rolery, ale pozor – neměly by mít ostré hrany a jejich užívání by nám neměla způsobovat bolestivá muka. Tyto způsoby lze používat jako prevenci. Nejpřesnější a nejefektivnější metodou je pak použít vlastní ruce a promačkat plosky s využitím tlaku a té správné síly na přesné místo.

Využití reflexní terapie
Reflexní terapii lze využít při :
migrénách ( bolestech hlavy ) - hlavními příčinami migrén bývá zablokovaná krční páteř, disfunkce žlučníku nebo jater. Přesnou příčinu problému nám nejlépe odhalí diagnóza
bolestech zad a plotének - problémy s ploténkami většinou souvisí s oslabením ledvin
bolestech kloubů - hlavní příčinou bolestí kloubů bývá oslabení ledvin, hromadění odpadních látek v těle, nadváha a špatné stravovací návyky.
skolióze - zde doporučujeme kromě reflexní terapie vhodné cvičení na uvolnění, protažení a posílení svalstva, např. Jógu nebo pilatess
alergiích - příčina alergií většinou spočívá v orgánovém trojúhelníku ledviny - plíce - slezina.

Kromě reflexní terapie doporučujeme úpravu stravy, vyloučení sladkostí, mléč. výrobků a smažených jídel (nutná disciplína).

Léčba alergií bývá většinou dlouhodobá.
detoxikaci těla, podpoře lymfatické drenáže

Kontraindikace:
Reflexní terapie se nesmí provádět, pokud klient absolvoval transplantaci orgánů a  v těhotenství.